فهرست ناوبری برگه ها
چاپ این مطلب

التهاب در بازار دی.او.پی: خریدار باید دی.اتیل.هگزانول را ۱۲ درصد گرانتر از قیمت پایه خرید کند،

التهاب در بازار دی.او.پی: خریدار باید دی.اتیل.هگزانول را ۱۲ درصد گرانتر از قیمت پایه خرید کند،

به گزارش خبرنگار وبسایت صنعت کفش، برخلاف رویه جاری عرضه دی.اتیل.هگزانول در بازار بورس کالا در روزهای چهارشنبه و پس از عرضه نشدن این ماده اولیه پر کاربرد در زنجیره تولید صنایع پایین دستى در چهارشنبه گذشته ، امروز ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ به میزان۱۱۰۰ تن ۲eH توسط پتروشیمی شازند اراک در  تابلوی معاملات فیزیکی با اطلاعات ذیل به ثبت رسید:

میانگین قیمت معامله: ۳۸۰۱۲ ریال

قیمت پایه: ۳۴۰۳۸ ریال

حجم تقاضا: ۱۷۶۰ تن

میزان عرضه: ۱۱۰۰تن

همانگونه که در جدول پایین مشهود است علیرغم کاهش۰٫۵ درصدی متوسط قیمت معامله شده نسبت به آخرین قیمت  معامله شده در تاریخ ۱۸/۰۵/۱۳۹۶، نسبت رقابت همچنان بالاتر از یک است و رقم ١٢ درصد را نشان می‌دهد. این بدان معناست که خریداران  باید دی.اتیل.هگزانول را ۱۲ درصد گرانتر از قیمت پایه که منطبق بر قیمت جهانی است تهیه کند که این امر منجر به از کاهش  توان رقابت‌پذیری صادرکننده ایرانی نسبت به کشورهای رقیب خواهد شد.

همچنین شکاف تقاضا-عرضه در معامله امروز به عدد ۱٫۶ رسید و این بدان معناست که ۶۰ درصد از تقاضای فعلی توسط عرضه پوشش داده نمی‌شود که همین امر نیز یکی از دلایل افزایش قیمت دی.اتیل.هگزانول نسبت به قیمت پایه است. که در این مورد بارها و بارها از پتروشیمی اراک در شورای رقابت درخواست گردید نسبت به جبران  کسرى نیازداخل از محل واردات اقدام نماید .

از اهداف جامعه صنعت کفش در  پیگیرى اخبار مربوط به توزیع الکل در بورس کالا ، متقاعد نمودن پتروشیمی اراک به اهمیت  استمرار هفتگى توزیع این ماده اولیه انجصارى در بورس کالا و جلوکیری از نوسانات عرضه در افزایش قیمت DOP و تامین واقعی دی اتیل هگزانول همه تولید کنندکان دی او پی و ثبات قیمت این ماده اولیه در زنجیره تامین  است .

طبیعی است در این مسیر هماهنگی های لازم بین همه ذینفعان از الویت های اصلی این اهداف است .

بررسی های تحلیلی نشان می دهد که اتخاذ سیاست رعایت سقف تقاضا به میزان ٨٨ تن در این مرحله باعث دسترسی بیشتر واحد های تولیدی کوچک DOP به انیدرید فتالیک و عدم دسترسی واحد های تولیدى DOP که ازظرفیت بیشتری برخوردار هستند ، می باشد .

البته این شیوه توزیع در بورس کالا مورد اعتراض برخی از واحد های بزرک قرار گرفته  ودر صورتیکه واحد هایی که امروز موفق به دریافت دی اتیل هگزانول شدند ، نسبت به تولید و عرضه DOP اقدام نمایند ، نکرانی ناشی از افزایش قیمت دی او پی به دلیل حضور کم رنک واحد های تولیدی بزرک در تولید ، کمتر خواهد شد .

انتظار می رود به منظور جلوگیرى از دلال بازی و رانت های مربوط به الکل جهت واحد هاییکه در بورس کالا موفق به دریافت انید رید فتالیک می شوند ولی به دلایلی از تحویل ان از اراک خودداری می نمایند و یا اینکه به جای تولید  در بازار بفروش می رسانند  ، در اینده با استفاده از ابزارهای کنترلی بیشترى ، تولید و فروش DOP این واحد ها مورد راست آزمایی  واقع شود  .

 

تاریخ معامله میانگین قیمت معامله شده (ریال) قیمت پایه (ریال نسبت رقابت عرضه (تن) تقاضا (تن) شکاف تقاضا-عرضه
۱۳۹۶/۰۵/۰۴ ۳۴۸۰۹ ۳۳۵۵۱ ۱/۰۴ ۱۱۰۰ ۱۱۰۰ ۱/۰۰
۱۳۹۶/۰۵/۱۱ ۳۷۰۵۲ ۳۳۶۱۷ ۱/۱۰ ۱۱۰۰ ۲۶۶۲ ۲/۴۲
۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۳۸۱۹۹ ۳۴۰۴۹ ۱/۱۲ ۱۱۰۰ ۱۸۰۴ ۱/۶۴
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ۰ ۰ ۱/۰۰ ۰ ۰ ۱/۰۰
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۳۸۰۱۲ ۳۴۰۳۸ ۱/۱۲ ۱۱۰۰ ۱۷۶۰ ۱/۶۰

همچنین در نمودارهای زیر روند تغییرات قیمت و عرضه و تقاضای دی.اتیل.هگزانول از ابتدای سال آمده است:

Nemodar_22_96 Nemodar_23_96

جامعه صنعت کفش امیدوار است تا همچون مقاطع زمانی تعادل در بازار ۲eh در ماه‌های اخیر، این بار نیز با هماهنگی میان تشکل‌های پایین‌دستی صنایع پتروشیمی با دفتر صنایع تکمیلی، باردیگر شاهد بازگشت آرامش به بازار دی.اتیل.هگزانول و بتبع آن ایجاد ثبات در قیمت مواد مشتقه آن مانند روغن دی.او.پی باشیم.

468 ad

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.