فهرست ناوبری برگه ها
چاپ این مطلب

خرد تشکلی رقم زد: تعادل در بازار دی.اتیل.هگزانول، پایین‌ترین قیمت الکل

به گزارش خبرنگار صنعت کفش، چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه جاری اتفاق مبارکی در صنایع بالادستی صنعت کفش رخ داد و پس از مدت‌ها انتظار بالاخره قیمت دی.اتیل.هگزانول به قیمت تعادلی خود رسید که بتبع آن نیز پایین‌ترین قیمت الکل در بازار به ثبت رسید.

اطلاعات ثبت شده در تابلوی معاملات فیزیکی بازار بورس کالای ایران بدین شرح است:

میانگین قیمت معامله شده: ۳۱۸۷۸ ریال

قیمت پایه: ۳۱۸۷۸ ریال

مجموع حجم تقاضا: ۱۲۱۰ تن

میزان عرضه: ۱۲۱۰ تن

(خاطر نشان می‌سازد ۱۷۶ تن از حجم تقاضا بصورت مچینگ بوده است)

رسیدن قیمت دی.اتیل.هگزانول به قیمت تعادلی در حالی است که بازار این ماده اولیه در سال‌های گذشته شاهد نوسانات و التهابات شدید بوده است و نسبت تقاضا به عرضه در مواردی به بیش از ۲ برابر نیز رسیده بود. البته در ابتدای سال جاری و بدنبال رصد بازار و رایزنی‌های صورت گرفته توسط تشکل‌ها از جمله جامعه صنعت کفش ایران، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم مصنوعی ایران، انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران با دفتر صنایع تکمیلی پایین دستی شرکت ملی پتروشیمی ایران و همچنین مکاتبات جامعه صنعت کفش ایران با این دفتر و با کمیته تنطیم قیمت شورای رقابت، همانگونه که در نمودارهای زیر مشهود است؛ روند شکاف میان تقاضا و عرضه  و نسبت رقابتی (نسبت قیمت معامله شده و قیمت پایه) رو به بهبود گذاشت و در معامله دهم خرداد نیز تعادل در بازار بدست آمد.

 

کارشناسان بر این باورند که نوسانات قیمت در گذشته موجب از دیت رفتن مشتریان هم در طرف پتروشیمی شازند اراک و هم در طرف صنایع پایین دستی شده است و تعادل بازار در این مقطع، نشان از اهمیت مدیریت عرضه دارد.

جامعه صنعت کفش ایران امیدوار است با ادامه روند ثبات تعادل در بازار دی.اتیل.هگزانول، شاهد بازگشت آرامش به بازار و همچنین استمرار ثبات در قیمت مواد اولیه چکمه و صندل صادراتی باشیم.

 

468 ad

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.